Adresa: Str. Costache Negri, Nr. 26, Pitesti
Tel./Fax: 0348/445.027
E-mail: csm.pitesti@mts.ro

Un boxer şi două judoka, sportivii anului!

18-12-2019
CSM Piteşti, cel mai important club sportiv din judeţul Argeş, din punct de vedere al rezultatelor, a în­cheiat anul cu un moment festiv. La restaurantul Casa Maria au fost pre­mi­aţi luni seară cei mai buni sportivi ai clubului din Ştrand. Gruparea condusă de direc­to­rul Cătălin Popa are 9 secţii sportive şi peste 500 de sportivi legiti­maţi. În 2019, clubul argeşean a câştigat 269 de medalii, dintre care 22 de medalii în competiţiile internaţionale. În urma acestor rezulta­te, CSM Piteşti va termina anul în Top 10 al celor mai bune grupări sportive aflate în subordinea Ministerului Tineretului şi Sportului.

Cel mai aşteptat moment al serii a fost decernarea titlului de cel mai bun sportiv al anului 2019. Ca şi în anii precedenţi, conducerea clubului a decis şi în acest an să premieze cel mai bun sportiv atât la masculin, cât şi la feminin. În afară de sportivi, şeful clubului argeşean a acordat această distincţie şi antrenorilor care se ocupă de pregătirea sportivilor.

Preda, dublu vicecampion continental
Aşa cum era de aşteptat, boxerul Adrian Preda a fost desemnat cel mai bun sportiv al clubului în anul 2019 la masculin. Puştiul în vârstă de 16 ani, care în competiţiile naţionale şi internaţionale reprezintă şi clubul FC Argeş, este un component al Lotului Naţional de juniori. În acest an a obţinut locul 2 la Campionatul European de juniori de la Galaţi, la categoria 54 kg. Tot în 2019 a terminat pe locul 1 la Campionatul Naţional de juniori la categoria 54 kg. Preda este un sportiv care poate deveni o certitudine pentru a reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. Sportivul de la clubul din Ştrand mai are în palmares încă un titlu de vicecampion european obţinut în 2018 la Europenele din Rusia, de la Anapa. Obţinerea acestor rezultate nu ar fi fost posibilă fără sprijinul financiar al autorităţilor locale şi al consilierului Cristian Gentea, preşedintele Consiliului de Administraţie al clubului FC Argeş, care s-a preocupat să asigure cele mai bune condiţii de pregătire şi sprijin financiar. Pugilistul piteştean este pregătit de Ioniţă Mărăşescu care a fost desemnat antrenorul anului la masculin. În acest an sportivii secţiei de box au obţinut un număr de 5 medalii la Campionatele Naţionale. Secretul acestor reuşite stă în puterea de muncă, priceperea, implicarea şi profesionalismul antrenorului.

Zaharia şi Cheru, din nou pe podium
Titlul de sportivul anului la feminin a revenit în 2019 celor două judoka de aur ale clubului din Ştrand, Alina Cheru şi Alina Zaharia. Cele două piteştence sunt componente de bază ale lotului naţional de senioare la Kata. În 2019 au obţinut locul 2 la Campionatul Mondial pentru seniori la Kata stilul JU NO KATA şi locul 1 la Campionatul European pentru seniori la Kata stilul JU NO KATA până în 35 de ani. Cele două Aline au terminat pe locul 3 la Campionatul European pentru seniori la Kata stilul JU NO KATA-Open. Pentru performanţele realizate au fost declarate cele mai bune sportive ale clubului în anul 2019 la categoria feminin. Antrenorul anului a fost desemnat Corneliu Pălărie care se ocupă de pregătirea sportivelor Alina Cheru şi Alina Zaharia. Secţia de judo a clubului CSM Piteşti dispune la ora actuală de un trio de antrenori redutabil în judoul românesc. În acest an sportivii secţiei au obţinut un număr de peste 75 de medalii la Campionatele Naţionale şi un număr de 16 medalii în competiţii internaţionale.

Material preluat din ziarul Curierul Zilei

Stiri din general

BCMU FC Arges CSM Pitesti s-a calificat la turneul final al Cupei Romaniei la baschet 3x3

25-02-2020
BCMU FC Argeș CSM Pitești cu Marius Ciotlăuș, Lucian Chirof, Sorin și Mihai Căprărescu la turneele contand pentru Cupa Romaniei ce s-au desfasurat saptamana trecuta.A lipsit Szabolcs Șanta, acesta fiind accidentat. Pitestenii au ajuns pana in… Citeste mai departe

Florina Badiceanu si Nicoleta Grigore, campioane nationale la judo

25-02-2020
Deva a gazduit finala campionatului național de judo pentru cadeti Under 18, competitie care a adunat la start 275 sportivi de la 44 cluburi din tara.CSM Pitesti a participat cu un număr 12 sportivi reușind sa urce pe podium de 4 ori, iar in… Citeste mai departe

BCMU FC Arges CSM Pitesti s-a impus in cel de-al doilea turneu de baschet 3x3

16-02-2020
Astazi s-a desfasurat Turneul 2 din cadrul CRBM 3x3, dupa un alt alt format decat cele de la turneul inaugural - se formeaza 4 grupe de cate 3 echipe si alte 2 grupe de cate 4 echipe. BCM U FC Arges CSM Pitesti a avut un parcurs bun la fel ca la… Citeste mai departe

Aur pentru Alexandru Raicu la Open-ul Austriei de la Oberwart

15-02-2020
Alexandru Raicu, judoka legitimat la FC Argeş/CSM Piteşti, a obţinut medalia de aur la Open-ul aflat în plină desfăşurare în localitatea austriacă Oberwart.Sportivul antrenat de Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie s-a impus în finala… Citeste mai departe

Stiri CSM Pitesti

25-02-2020

25-02-2020

16-02-2020

BCMU FC Arges CSM Pitesti, locul 2 la primul turneu din Cupa României 3×3 masculin

1
Cupa României 3×3 masculin s-a desfasurat sâmbătă, la Arena de Baschet din București, fiind prezente 20 de echipe, repartizate în patru grupe se cinci. S-a jucat pe sistemul fiecare cu fiecare, câștigătoarele grupelor calificându-se în… Citeste mai departe